فراخوان ارسال طرح های مبلمان شهری

فراخوان ارسال طرح و ایده های مبلمان شهری در بخش هنری پانزدهمین کنگره علوم خاک

در صنعت شهر سازی و زیبا سازی فضاهای شهری اصطلاحی تحت عنوان مبلمان شهری بکار برده می شود که دامنه مفهومی و کاربردی آن بسیار گسترده است . مبلمان شهری به مجموعه وسیعی از وسایل ، اشیا، دستگاه ها ، نمادها ، خرده بناها ، فضاها و عناصری گفته می شود که چون در خیابان و در کل فضای باز شهر نصب شده اند و استفاده عمومی دارند ، به این اصطلاح معروف شده اند . شهر نشینی منبعث از “هویت و فرهنگ شهروندان است، به عبارتی مسئولان و برنامه ریزان شهری سعی می کنند تا با تأسی به آداب ، فرهنگ و هویت شهروندان فضاهای شهری خود را طراحی و زیبا سازی نمایند و این کار همان بحث مبلمان شهری است .

مبلمان شهری خود انواع مختلفی دارد که هر کدام، از حیطه طراحی شهری، در راستای هویت شهر و سیمای آن گام بر می دارد و آینه ای از فرهنگ شهر است، که از انواع این مبلمان می توان به صندلی ها و نیمکت ها، ایستگاه های اتوبوس، سطل های زباله، بیلبوردها و تابلوهای آگهی،  نمادهای شهری و … اشاره کرد، که خصوصیات منحصر به فرد هر کدام از این مبلمان ها نیز از اهمیت خاصی برخوردار است، چرا که با طراحی درست و مناسب هر کدام از آنها با توجه به خصوصیات و نحوه مکان یابی مناسب، می توانند در جهت تأمین نیاز شهروندان و القاء هویت آنها نقش موثری را ایفا کنند. یکی از عناصر مهم مبلمان شهری سازه های اظلاع رسانی و تبلیغاتی است و از جمله مهمترین عوامل تاثیر گذار در ذهن شهروندان و فرهنگ سازی می باش.

در سالهای اخیر شهرداری اصفهان طی اقدامی ارزنده، طرح هایی را جهت آموزش عمومی و ارتقاء سطح فرهنگ شهری و شهروندی مورد پیگیری قرار داده است. طرح ها و بنر های فرهنگی تصویری، با موضوعات مختلف از جمله آداب شهروندی و معاشرت، محیط زیست، قوانین راهنمایی و رانندگی و … که در مناطق مختلف از جمله معابر عمومی و گذرگاه ها، ایستگاه ها و وسایل حمل و نقل عمومی، مراکز تجاری و تفریحی و … در معرض دید عموم قرار گرفته اند، از جمله این اقدامات هستند. با توجه به تاثیر مطلوب این نوع از فعالیت های فرهنگی در سطح شهر، شایسته است که از این پتانسیل در زمینه مباحثی همچون خاک که ارزش ملی، زیست محیطی و امنیتی آن در سطح جامعه مغفول مانده است، بهره برد.

گذشته از خسارات و فجایعی که تا کنون ،در اثر ناآگاهی ها و فقر فرهنگی ، بر منابع خاکی کشور تحمیل شده است، با توجه به  تغییراتی که هم اکنون در سبک زندگی جامعه از جمله روی آوردن به کشاورزی شهری ، توجه بیشتر به نگهداری گیاهان در منزل و … در حال وقوع است، ضروریست تا فرهنگ سازی های لازم در این زمینه، از جمله حفاظت خاک ، مدیریت بهره وری منابع خاک، اطلاع رسانی و آموزش در زمینه پیشگیری از آلودگی و فرسایش خاک و … در اختیار مردم قرار گیرد.
از این رو کمیته هنری پانزدهمین کنگره علوم خاک ایران با همکاری شهرداری اصفهان، بخشی را با این مضمون در نظر گرفته است و پذیرای آثار و ایده های هنرمندان و کارشناسان عزیز در قالب متن، طرح و پیام های کوتاه علمی آموزشی در رابطه با موضوعات یاد شده میباشد.

 

بازگشت                    ۱۳۹۶/۳/۴

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *