راهنمای ارسال اینفوگراف

اینفوگراف یعنی هنر نقشه و نمودار، یعنی گفتن بیشترین حرفها در کمترین زمان، هنری که شکلها و نمودارها در آن بیشتر حرف می زنند تا کلمات. اینفوگرافیک ‌ها یا گرافیک‌های اطلاع رسان نمایشگران تصویری اطلاعات و داده‌ها هستند.این نگاره‌ها در جاهایی که نیاز به توضیح ساده و یا سریع داده‌ها است، استفاده می‌شوند.
استفاده از گرافیک‌های اطلاع رسان باعث می‌شود بیننده با نگاهی کوتاه حجم قابل توجهی از اطلاعات را که شکل نوشتاری آن ممکن است مقاله بلند بالایی را تشکیل دهد، به سادگی از طریق بصری دریافت کند و  آن را به خاطر بسپارد.

ارزش یک تصویر بیش از هزار کلمه است و می بایست از این اصل که بیانگر ارزش و کارایی ارتباط تصویری (visual communication) است، در جهت انتقال مفاهیم علمی پیچیده به مخاطبان استفاده کرد، چراکه بیشترین دریافت ما از محیط پیرامونمان به‎وسیله قوه بینایی صورت می‌گیرد و مغز ما علاقه زیادی به تجزیه‌وتحلیل اطلاعات به‌صورت تصویری دارد؛ بر همین اساس اگر اطلاع‌رسانی و انتقال پیام به کمک تصویر صورت پذیرد، اثرگذاری و مدت ماندگاری آن در ذهن مخاطب بیشتر خواهد بود.

علوم خاک سرشار از مفاهیم علمی پیچیده و دانش های کاربردی فراوانی است که به دلیل غفلت و ناآگاهی بدنه جامعه و حتی دستندرکاران مسئول در رده های بالای تصمیم گیری، مجال حضور در زندگی روزمره و کاربردی شدن را نیافته اند. اینفوگراف یکی از ابزار های کارآمد در جهت فرهنگ سازی و آموزش این مفاهیم به اقشار و رده های سنی مختلف جامعه است و یکی از محور های مورد توجه بخش هنری پانزدهمین کنگره علوم خاک می باشد.

علاقه مندان می توانند مطالب و دستاورد های علمی و مدیریتی خود، در رابطه با محور ه ای کنگره، را به صورت اینفوگراف تهیه و به دبیرخانه کنگره به آدرس artsoilcongress@gmail.com ارسال نمایند.

برای آشنایی علاقه مندان و کسب تجربه در این رابطه، چند نمونه اینفوگراف در ادامه  به نمایش گذاشته شده است.